Maker Nedir ?

Maker kavramı özellikle 21. Yüzyılda yaygınlaşan bir kavramdır. Makerlık, el becerilerini kullanarak işin içine matematik, fizik ve malzeme bilimi içine katan bir olaydır.  Tarihi ise çok eski dönemlere dayanmaktadır. Tarihteki ilk örneklerine tekerleğin icadını örnek verebiliriz. Kullanılan ilk tekerlek, ilk araç, ilk çarklı robot günümüzde ise çeşitli sensörler ve modüller kullanılarak kodlanılan aynı zamanda da birçok mekanik araç gerecin kullanılması makerlık kavramına örnek verilebilir.

Günümüz Makerlarının Yaygın Olarak Kullandığı Araçlar?

Günümüzün maker kavramında kullanılan yaygın araçlardan biri elektronik kontrol kartlarıdır. Bunun en güzel örneği ise arduino kartıdır. Arduino kartını kullanarak çeşitli robotlar ve otonom araçlar yapılabilir. Tabi bu kartı tek başına kullanmak makerlar için verimli değildir. Bunun yanı sıra mekanik malzemelerin de kullanılması gerekmektedir.

Makerlarda Bulununan Bazı Özellikler Nelerdir ?

  1. Yeni fikirlere açık olmak.
  2. Sabırlı ve disiplinli olmak.
  3. El işlerinden kaçınmamak.
  4. Kolay ve pratik çözümler bulmak.
  5. Hem yazılım hem de mekanik alanında çalışmak.
  6. Çalışmalarında aksaklık çıksa bile pes etmemek

Makerlarda bulunan bazı özelliklerdir.

Maker Olma Yolunda Yardımcı Olan Kuruluşlar ?

Bu kurumlardan Türkiyenin birçok yerinde eğitim veren Atölye Vizyon şirketi, 5 ile 18 yaş arasındaki çocuklara bu kavramı aşılamaktadır. Küçük yaştaki çocuklardan başlaması geleceğe iyi birer maker yetiştirmek amacında olmalarındandır.

Ayrıca Pinoo Robotics ise robotik kodlama ve makerlık alanını kolaylaştırmak amaçlı elektronik kontrol kartları üretip eğitimini de vermektedir.